Rękodzieło – co to jest?

Rękodziełem –  nazywamy wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający walory artystyczne, najczęściej zawierający motywy i cechy typowe dla kultury, w której powstał.
Są to przedmioty mające indywidualne cechy i to właśnie stanowi ich wartość.

Wymienić tu można róże rodzaje rzemiosła:
garncarstwo – tworzone za pomocą koła
tkactwo na tradycyjnych krosnach
szydełkowanie
robótki na drutach
frywolitki lub makramę
koronkę klockową
wikliniarstwo
filigrany
scrapbooking
lepienie z masy solnej
hafciarstwo
bibułkarstwo

Znalezienie chwili wytchnienia w obecnych „szybkich czasach” graniczy z cudem. Starajmy się jednak nie poddawać się narzuconym schematom. Szukajmy momentów dla siebie i wykorzystujmy je do robienia czegoś co lubimy, w czym się realizujemy. Uczmy się nowych technik i twórzmy. Uczmy się zasad harmonii w kompozycji, dobierajmy świadomie kolory, uczmy się otaczać rzeczami które są stworzone „ze smakiem”. Dzięki temu nasze życie również będzie bardziej świadome i lepsze. 

Czas wolny jest dla nas obecnie bardzo cenny, dlatego właściwie go wykorzystujmy. Obecna moda powrotu do dawnych robótek ręcznych jest reakcja na przeładowane stresem życie. Koimy w ten sposób nie tylko nerwy, ale rozbudzamy kreatywne myślenie, i odczuwamy twórcze zadowolenie.
Technik rękodzielniczych jest wiele postaramy się na naszych spotkaniach przybliżyć kilka z nich. Zaczniemy od tych bardziej popularnych, oznaczonych pogrubiona czcionką. Poznamy przykłady wykonania przedmiotów użytecznych, które ozdobią nasze wnętrza. Stworzymy niepowtarzalne upominki i biżuterię.
W następnym wpisie makrama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *