Tabliczki tkackie – opis techniki.

Dziś kilka słów o początkach tkactwa. Sięgają one do wczesnej epoki żelaza. Wówczas rodzi się tkactwo tabliczkowe. Tabliczki wykonywane były najczęściej z drewna, skóry i rogu, miały dwa, cztery lub więcej otworów. Ilość użytych w jednej pracy zależała od docelowego wzoru i dochodziła niekiedy do ponad 130. Najczęściej jednak wykorzystujemy 10-30 tabliczki.
Zdjęcia które tu umieszczam to bardzo prosty przykład trójkolorowej krajki -taśmy wykonanej wyłącznie ze sznurka lnianego.
Narzędzia:
Ja pracuję najczęściej na  tabliczkach z drewna. Można wykorzystać do tego także  tekturki, PCV itp.

tabliczkiMateriał:
Sznurek lniany w moim wypadku do całości. Najczęściej jednak krajki powstają z wełny w połączeniu z lnem, jedwabiem lub nawet złoconymi nitkami.
Jak widzimy na fotografii pojawia się jeszcze jeden ważny element – niewielkie drewniane czółenko do dociskania przewlekanego wątku.

matrialytabliczkiProjektujemy wzór który chcemy uzyskać. Wykonujemy do niego raport. Według niego przewlekamy nitki przez otwory w tabliczkach.
tabliczki2Następnie wiążemy końcówki osnowy i mocujemy je aby uzyskać odpowiednie naprężenie. Rozpoczynamy tkanie. Przeplatamy poziomo wątek a następnie obracamy odpowiednio wszystkie tabliczki, albo ich część, do przodu lub do tyłu. Tworząc określony wcześniej motyw.
tabliczki3Krajka ma długość uzależniona od długości nasnutych nici i oczywiście od powtórzeń raportu w naszym projekcie.
Gotowe efekty mogą mieć rożne zastosowanie jako twarde mocne taśmy dodatki do odzieży i galanterii. Ale wszystko oczywiście zależy od inwencji twórczej autora.
tabliczki4tabliczki5
Wszystkich zainteresowanych tą techniką  zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów oraz na prowadzone przeze mnie warsztaty z tkania za pomącą tabliczek. Gdzie dokładniej można poznać tą bardzo starą technikę. Warsztaty obejmują różne grupy wiekowe oraz stopnie zaawansowania.

 

 

Jedna myśl nt. „Tabliczki tkackie – opis techniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *