Krajka „Roses”

Dzisiaj inny przykład mający zachęcić do polubienia pracy tkacza. Tutaj celem będzie projekt i realizacja  kolejnej krajki. Motyw zainspirowany kwiatem róży. Podobnie jak poprzednia została zrobiona na niewielkiej ilości tabliczek (12 sztuk). Jako materiał – wykorzystujemy włóczkę wełnianą i bawełnianą. Kolory „prawdziwie różane” pink & white.
Jak zawsze zaczynamy od projektu. Rozrysowujemy go z uwzględnieniem odpowiedniego nawleczenia osnowy w poszczególnych oznaczone literami otwory tabliczek. Nasnuwanie w dwie strony „Z” i „S” pozwala uniknąć skręcania – obracania gotowej krajki.

krajkarose1

Rysowanie raportu wzoru podam w innym, poświęconym wyłącznie temu zagadnieniu osobnym wpisie.

krajkarose2

Jeśli już zaczyna się coś pojawiać zawsze sprawia wielką radość. Teraz trzeba uważać na  dokładne odtwarzanie motywu wzoru oraz utrzymanie tej samej szerokości pasa.

krajkarose3

I efekt końcowy zmierzona na 1,20 m  – nasza kilkugodzinna praca.

krajkarose

 

 

 

Tabliczki tkackie – opis techniki.

Dziś kilka słów o początkach tkactwa. Sięgają one do wczesnej epoki żelaza. Wówczas rodzi się tkactwo tabliczkowe. Tabliczki wykonywane były najczęściej z drewna, skóry i rogu, miały dwa, cztery lub więcej otworów. Ilość użytych w jednej pracy zależała od docelowego wzoru i dochodziła niekiedy do ponad 130. Najczęściej jednak wykorzystujemy 10-30 tabliczki.
Zdjęcia które tu umieszczam to bardzo prosty przykład trójkolorowej krajki -taśmy wykonanej wyłącznie ze sznurka lnianego.
Narzędzia:
Ja pracuję najczęściej na  tabliczkach z drewna. Można wykorzystać do tego także  tekturki, PCV itp.

tabliczkiMateriał:
Sznurek lniany w moim wypadku do całości. Najczęściej jednak krajki powstają z wełny w połączeniu z lnem, jedwabiem lub nawet złoconymi nitkami.
Jak widzimy na fotografii pojawia się jeszcze jeden ważny element – niewielkie drewniane czółenko do dociskania przewlekanego wątku.

matrialytabliczkiProjektujemy wzór który chcemy uzyskać. Wykonujemy do niego raport. Według niego przewlekamy nitki przez otwory w tabliczkach.
tabliczki2Następnie wiążemy końcówki osnowy i mocujemy je aby uzyskać odpowiednie naprężenie. Rozpoczynamy tkanie. Przeplatamy poziomo wątek a następnie obracamy odpowiednio wszystkie tabliczki, albo ich część, do przodu lub do tyłu. Tworząc określony wcześniej motyw.
tabliczki3Krajka ma długość uzależniona od długości nasnutych nici i oczywiście od powtórzeń raportu w naszym projekcie.
Gotowe efekty mogą mieć rożne zastosowanie jako twarde mocne taśmy dodatki do odzieży i galanterii. Ale wszystko oczywiście zależy od inwencji twórczej autora.
tabliczki4tabliczki5
Wszystkich zainteresowanych tą techniką  zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów oraz na prowadzone przeze mnie warsztaty z tkania za pomącą tabliczek. Gdzie dokładniej można poznać tą bardzo starą technikę. Warsztaty obejmują różne grupy wiekowe oraz stopnie zaawansowania.

 

 

Rysunek – wprowadzenie.

nagllekcje
Umiejętność opanowania techniki rysunku jest bardzo ważna w każdej dziedzinie nie zawsze związanej ze sztuką. Jest ona pierwszym krokiem (niekoniecznie prostym) do utrwalenia i  przekazania swojej myśli. To doskonały sposób na odnalezienie indywidualnego „charakteru kreski”, umożliwia wielokrotne, niekiedy, studiowanie jednego motywu. Ze względu na dostępność i niezbyt wygórowany koszt narzędzi cieszy się dużą popularnością. Olbrzymią rolę dla każdego artysty, a szczególnie tych stawiających pierwsze kroki w dziedzinie sztuki odgrywa praca w szkicowniku. Każdy traktujący poważnie naukę rysunku musi mieć go nieustannie przy sobie i wykorzystywać w każdej nadarzającej się ku temu chwili. Nawet kilkusekundowe, szybkie pociągnięcia ołówka pozwalają ukształtować sobie wrażliwe oko, a przy okazji pozostawić zapiski rysunkowe pomocne w tworzeniu doskonalszych prac.  Pamiętam mojego profesora od rysunku i malarstwa, który wymagał oddania do korekty stu szkiców tygodniowo 🙂
Dziś przedstawiam kilka moich prac rysunkowych. Były one bazą do większych projektów.

kacperek portet1galeria copy rys1

W kolejnym wpisie będzie o narzędziach do rysunku, uporze i efektach konsekwentnej, wytrwałej pracy.

Narzędzia tkackie.

nagltkanina
Dzisiaj opowiem o narzędziach wykorzystywanych w wiązaniu, splataniu i tkaniu. Zaczynam tutaj od najczęściej używanych i popularnych. Te które przedstawię są charakterystyczne dla poszczególnych typów tkanin oraz związanych z nimi technik.

Najbardziej prostym sposobem pracy z przędzą, sznurkiem itp tworzywem do przeplatania są  ręce nie uzbrojone w żadne narzędzie. Wiążąc i przewlekając surowiec w określony sposób można tworzyć nawet skomplikowane tkaniny unikatowe.
Na zdjęciu przedstawiam prosty ścieg ozdobiony koralikami.
makramaDwa kolejne narzędzia pozwalają wytworzyć wąskie paski – krajki. Są to bardko i tabliczki.

bardko                             tabliczki

 Tkaninę artystyczną można wytwarzać nasnuwając osnowę na drewnianą ramę tkacką lub wykorzystywać bardziej skomplikowane krosna pionowe wzbogacone w nicielnice, płochę i podnóżki umożliwiające mechaniczne rozdzielanie prześwitu miedzy nitkami osnowy, co znacznie usprawnia pracę.

rama                                    krosnopionowe

Tkactwo – tkaczka kojarzy się najczęściej z krosnem poziomym i wytwarzaniem przy jego pomocy tkanin o mniej lub bardziej skomplikowanym ściegu. W tym momencie pominę jednak ten typ z uwagi na jego zupełnie odmienny charakter i omówię go w innym wpisach przy okazji tkanin warsztatowych.
Osobiście najczęściej pracuje na krośnie pionowym z nicielnicami, ale wielokrotnie podczas realizacji tkanin o mniejszych formatach wykorzystuje różnego rodzaju  ramy.

***

W moich wpisach znajdziecie szczegółowe opisy poszczególnych narzędzi oraz przykłady prac i ściegów na nich wykonanych.