Krajka „Roses”

Dzisiaj inny przykład mający zachęcić do polubienia pracy tkacza. Tutaj celem będzie projekt i realizacja  kolejnej krajki. Motyw zainspirowany kwiatem róży. Podobnie jak poprzednia została zrobiona na niewielkiej ilości tabliczek (12 sztuk). Jako materiał – wykorzystujemy włóczkę wełnianą i bawełnianą. Kolory „prawdziwie różane” pink & white.
Jak zawsze zaczynamy od projektu. Rozrysowujemy go z uwzględnieniem odpowiedniego nawleczenia osnowy w poszczególnych oznaczone literami otwory tabliczek. Nasnuwanie w dwie strony „Z” i „S” pozwala uniknąć skręcania – obracania gotowej krajki.

krajkarose1

Rysowanie raportu wzoru podam w innym, poświęconym wyłącznie temu zagadnieniu osobnym wpisie.

krajkarose2

Jeśli już zaczyna się coś pojawiać zawsze sprawia wielką radość. Teraz trzeba uważać na  dokładne odtwarzanie motywu wzoru oraz utrzymanie tej samej szerokości pasa.

krajkarose3

I efekt końcowy zmierzona na 1,20 m  – nasza kilkugodzinna praca.

krajkarose

 

 

 

Tabliczki tkackie – opis techniki.

Dziś kilka słów o początkach tkactwa. Sięgają one do wczesnej epoki żelaza. Wówczas rodzi się tkactwo tabliczkowe. Tabliczki wykonywane były najczęściej z drewna, skóry i rogu, miały dwa, cztery lub więcej otworów. Ilość użytych w jednej pracy zależała od docelowego wzoru i dochodziła niekiedy do ponad 130. Najczęściej jednak wykorzystujemy 10-30 tabliczki.
Zdjęcia które tu umieszczam to bardzo prosty przykład trójkolorowej krajki -taśmy wykonanej wyłącznie ze sznurka lnianego.
Narzędzia:
Ja pracuję najczęściej na  tabliczkach z drewna. Można wykorzystać do tego także  tekturki, PCV itp.

tabliczkiMateriał:
Sznurek lniany w moim wypadku do całości. Najczęściej jednak krajki powstają z wełny w połączeniu z lnem, jedwabiem lub nawet złoconymi nitkami.
Jak widzimy na fotografii pojawia się jeszcze jeden ważny element – niewielkie drewniane czółenko do dociskania przewlekanego wątku.

matrialytabliczkiProjektujemy wzór który chcemy uzyskać. Wykonujemy do niego raport. Według niego przewlekamy nitki przez otwory w tabliczkach.
tabliczki2Następnie wiążemy końcówki osnowy i mocujemy je aby uzyskać odpowiednie naprężenie. Rozpoczynamy tkanie. Przeplatamy poziomo wątek a następnie obracamy odpowiednio wszystkie tabliczki, albo ich część, do przodu lub do tyłu. Tworząc określony wcześniej motyw.
tabliczki3Krajka ma długość uzależniona od długości nasnutych nici i oczywiście od powtórzeń raportu w naszym projekcie.
Gotowe efekty mogą mieć rożne zastosowanie jako twarde mocne taśmy dodatki do odzieży i galanterii. Ale wszystko oczywiście zależy od inwencji twórczej autora.
tabliczki4tabliczki5
Wszystkich zainteresowanych tą techniką  zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów oraz na prowadzone przeze mnie warsztaty z tkania za pomącą tabliczek. Gdzie dokładniej można poznać tą bardzo starą technikę. Warsztaty obejmują różne grupy wiekowe oraz stopnie zaawansowania.