Makrama cz.1.

Pierwszą technika z rękodzieła jaka się zajmiemy jest makrama.
Jest to sztuka wiązania sznurków wg stałych ustalonych schematów. Można za pomącą niej wykonać przedmioty dekoracyjne ozdoby ścienne, torby, parawany i biżuterię.

Oto kilka przykładów ozdób ściennych które wytworzyłam w tej technice.

zestaw3szarym    zestaw3okm

 

pinkmb     zestaw1mm

Historia udoskonalania tej techniki jest bardo bogata.
Wiązanie węzłów wykorzystywane było już w dawnych czasach, ale miało wtedy znaczenie zdecydowanie użytkowe. Na pewno każdy kojarzy węzły żeglarskie i zna ich zastosowanie. Dawni Inkowie porozumiewali się za pomocą języka opartego na wiązaniu supełków na sznurowych pasach. W 4000 l. p.n.e. spotykamy przykłady wykorzystania makramy jako estetycznego dodatku do zdobienia strojów.
W XIII w. znana była w Arabii, później w Hiszpanii, Włoszech i Francji. Zdobiono nią szale, wytworne stroje magnatowi szlachty. W XVI w. w Turynie założona została przez Walentynę Cavandoli szkoła zajmująca się nauka wiązania węzłów. Była ona autorka węzłów z dwu różnych kolorów. Inną dużą rolę w propagowaniu techniki kolorowej makramy odegrała Francuska de Dillmont.
Jeśli ktoś chce dokładniej poznać tę technikę może odwołać się również do nazwisk:
V.I. Harvey, D.Z. Meilach, D.G. Fausel, B. Schmid-Burleson. 
Odmianą makramy często z nią powiązaną, a skierowana do zwolenników delikatnego surowca (nici bawełniane – kordonek) jest technika frywolitki, czyli węzły łańcuszkowe. Poświecimy jej osobny rozdział. 

Rękodzieło – co to jest?

Rękodziełem –  nazywamy wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający walory artystyczne, najczęściej zawierający motywy i cechy typowe dla kultury, w której powstał.
Są to przedmioty mające indywidualne cechy i to właśnie stanowi ich wartość.

Wymienić tu można róże rodzaje rzemiosła:
garncarstwo – tworzone za pomocą koła
tkactwo na tradycyjnych krosnach
szydełkowanie
robótki na drutach
frywolitki lub makramę
koronkę klockową
wikliniarstwo
filigrany
scrapbooking
lepienie z masy solnej
hafciarstwo
bibułkarstwo

Znalezienie chwili wytchnienia w obecnych „szybkich czasach” graniczy z cudem. Starajmy się jednak nie poddawać się narzuconym schematom. Szukajmy momentów dla siebie i wykorzystujmy je do robienia czegoś co lubimy, w czym się realizujemy. Uczmy się nowych technik i twórzmy. Uczmy się zasad harmonii w kompozycji, dobierajmy świadomie kolory, uczmy się otaczać rzeczami które są stworzone „ze smakiem”. Dzięki temu nasze życie również będzie bardziej świadome i lepsze. 

Czas wolny jest dla nas obecnie bardzo cenny, dlatego właściwie go wykorzystujmy. Obecna moda powrotu do dawnych robótek ręcznych jest reakcja na przeładowane stresem życie. Koimy w ten sposób nie tylko nerwy, ale rozbudzamy kreatywne myślenie, i odczuwamy twórcze zadowolenie.
Technik rękodzielniczych jest wiele postaramy się na naszych spotkaniach przybliżyć kilka z nich. Zaczniemy od tych bardziej popularnych, oznaczonych pogrubiona czcionką. Poznamy przykłady wykonania przedmiotów użytecznych, które ozdobią nasze wnętrza. Stworzymy niepowtarzalne upominki i biżuterię.
W następnym wpisie makrama